A- A A+

Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu
Czerwiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Jak co roku na Festiwalu Bom Dia Brasil nie może zabraknąć pokazów filmowych. W tym roku wszystkich kinomanów i miłośników kina brazylijskiego zapraszamy na kolejną ucztę. Podczas piątkowego DKF-u przygotowanego wraz z Ośrodkiem Kultury Ochoty zapraszamy na projekcję filmu "Czarny Orfeusz" (Orfeu negro).

Po filmie odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

 

ORFEU NEGRO

Eurydyka przybywa z prowincji do Rio de Janeiro, gdzie właśnie trwa karnawał. By dostać się do swojej kuzynki, musi przejechać przez całe miasto tramwajem, w którym konduktorem jest Orfeusz. Tak fatum łączy dwoje pięknych, czarnoskórych młodych ludzi, każąc im przeżyć raz jeszcze zapisaną dawno temu przez Greków w ich mitach tragiczną historię miłości, tym razem w pulsującej rytmem samby i namiętnych uczuć Brazylii. Oscar '59 dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

Gościem specjalnym będzie Andre de la Cruz

2
Reżyser, aktor i scenarzysta, absolwent Stanowego Uniwersytetu Rio de Janeiro – UNIRIO. W 2014 roku rozpoczął studia w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej – koniec przewidywany na rok 2016). Obywatel Polski od 2006r. W 1996 r. założył grupę teatralną “Companhia Teatro em Aberto”. Wszystkie cztery spektakle tej grupy otrzymały 14 nagród oraz 25 wyróżnień, wśród nich nagroda za spektakl “ Samotne serca” podczas “Spotkań Teatralnych Ameryki Południowej” (1999). Spektakl ten został również uznany, przez krytyków teatralnych, za jeden z najlepszych spektakli sezonu roku 1999 w Rio de Janeiro. W 2012 otrzymał Grand Prix za reżyserię spektaklu „Mariana” w III Festiwalu Monodramu „Monoblok” w Gdańsku. W 2014 wystąpił na konferencji TEDx Marszałkowska z przemówieniem „Zamknij oczy, sztuka się skończyła” (Close your eyes, say goodbye to art). Scenarzysta i członek SBAT (Stowarzyszenie Brazylijskich Pisarzy Teatralnych) od 1997; jego spektakl “Galileusz” zdobył nagrodę za najlepszy debiutancki scenariusz na Festiwalu Teatru w Rezende – RJ (1998). Jeszcze w Brazylii, był dyrektorem artystycznym ważnych wydarzeń kulturalnych miasta Rio de Janeiro, między innymi: ”53-go Światowego Kongresu Prasowego i 7. Spotkań Światowych Wydawców’’, ekskluzywnej wystawy “Guinard” w Narodowym Muzeum Sztuki Doskonałej i ”Pierwszych Nagród Literackich TAPu – Portugalskich Linii Lotniczych”. Podczas tych wydarzeń współpracował z największymi sławami brazylijskiego teatru, takimi jak Paulo Autran czy Ricardo Blat. Był nauczycielem historii teatru oraz technik aktorskich w Szkole Teatralnej Leonardo Alves w Rio de Janeiro. Jest członkiem Fundacji Kultury Brazylijskiej Macunaima. Mieszka w Warszawie od 2002 r. i już zrealizował wiele spektakli, kursów i warsztatów. Był wykładowcą kultury brazylijskiej w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Dyrektorem Artystycznym Stowarzyszenia Teatralnego “Perfomatikos” w Domu Kultury Kadr, brał udział w dwóch edycjach Letniej Akcji Teatralnej i jest głównym twórcą na Ogólnopolskim Festiwalu Skeczu i Małych Form Teatralnych „Kadr”.

Wstęp wolny.

Pawilon "Pod Okiem", ul. Grójecka 79, godz. 19:30

facebook

X

Right Click

No right click