Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy na ochockie obchody Bułgarskiego Święta Wina "Trifon Zarezan". Nazwa święta pochodzi od imienia chrześcijańskiego świętego - Tryfona i obchodzone jest w Bułgarii oraz w innych państwach bałkańskich.

Podstawowy obrządek, czyli podcinanie winorośli wykonywane jest głównie przez mężczyzn, właścicieli winnic, karczmarzy oraz wszystkich miłośników wina i ma przypominać o nadchodzącej wiośnie. Po odcięciu gałązek mężczyźni zwijają wianki, które kładą na swych czapkach i zanoszą do domu. Po obrzędzie w winnicy następuje wspólna biesiada i tańce. Tradycyjnie święto kończy się w karczmie. Więcej o obrzędach i zwyczajach opowie Stojan Uzunow, który zapoczątkował obchody tego święta w Polsce.
Białostocka SARAKINA to jedyna w swoim rodzaju polsko-bułgarsko-czeska formacja, która miesza tradycyjne pieśni z własnym repertuarem, komponowanym przez lidera zespołu, multiinstrumentalistę Jacka Grekowa, który nie unika eksperymentów i sięga również po elementy jazzu. Członkowie zespołu to absolwenci wyższych szkół muzycznych. Czwórka muzyków kreuje bogate brzmienie, obsługując po kilka instrumentów, które uzupełnia vokal.
Zespół tworzą: Jacek Grekow- kaval, gajda, akordeon; Jacek Mlejnek- klarnet, tambura; Mateusz Bielski - kontrabas; Krzysztof Ostasz - tulan; Anna Klebus- vokal
W programie wieczoru m.in.: prezentacja podcinania winorośli, nauka tańców bułgarskich tj.: horo, raczenica, kopanica, degustacja win bułgarskich oraz wspólna zabawa przy rytmach Sarakiny.
Bilety: w przedsprzedaży 25 zł
w dniu koncertu 30 zł
sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21

 

Nowości

SPACERY PO OCHOCIE

 

OFERTA WAKACYJNA OKO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

X

Right Click

No right click