Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

Eugeniusz Rudnik będzie bohaterem kolejnego spotkania w ramach naszego dkf-u, a to za sprawą dokumentu ”15 stron świata” który będziemy mieli przyjemność prezentować. Dla osób zafascynowanych muzyką, eksplorowaniu jej różnorodnych odcieni i niuansów Eugeniusz Rudnik to prawdziwa ikona,

prekursor i odkrywca zarazem, pierwszy realizator muzyki elektroakustycznej.

 

Nakręcenie filmu o Rudniku było nie lada wyzwaniem gdyż, sposób prezentacji sylwetki bohatera, musiał uwzględniać przede wszystkim jego twórczość i od niej niejako wychodzić. Reżyserka Zuzanna Solakiewicz tak mówiła o swoim pomyśle na film:

„Podeszliśmy do tworzenia 15 stron świata w niekonwencjonalny sposób. Najpierw powstała ścieżka dźwiękowa. Według niej stworzyliśmy obrazy w filmie. Ta kolejność tworzenia wynikła z inspiracji metaforami i porównaniami wizualnymi samego Rudnika. W jego dziennikach i notatkach dźwięk, muzyka są opisywane jak coś, co można zobaczyć. Słuchacz nie ma jednak dostępu do tej sfery. Natomiast widz filmu już owszem – ogląda naszą interpretację tego sensualnego i uczuciowego postrzegania muzyki.”

Eugeniusz Rudnik (1932–2016) był pierwszym w Polsce realizatorem muzyki elektroakustycznej. Od 1958 roku pracował w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Był także związany ze Studiem Muzyki Elektronicznej Westdeutscher Rundfunk w Kolonii. Komponował utwory elektroniczne, poezję dadaistyczną, kolaże i miniatury. Współpracował z wybitnymi twórcami: Krzysztofem Pendereckim, Conradem Drzewieckim, Karlem Stockhausenem, Andrzejem Markowskim, Włodzimierzem Kotońskim, Bogusławem Schaefferem, Stanisławem Radwanem, Andrzejem Dobrowolskim, Arne Nordheimem. Był laureatem wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród. Skomponował bądź zrealizowałr ponad 300 ilustracji muzycznych do filmów. Pod jego kierunkiem powstawała słynna Ekecheiriaz – utwór zamówiony u Krzysztofa Pendereckiego na otwarcie Igrzysk Olimipijskich w Monachium w 1972 roku. Jego kompozycja Homo ludens prezentowana była na wystawie sztuki współczesnej Documenta w Kassel. W specjalnym zbiorze światowej sztuki audiowizualnej Francuskiej Biblioteki Narodowej znalazło się 30 prac jego autorstwa. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nowości

SPACERY PO OCHOCIE

 

OFERTA WAKACYJNA OKO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

X

Right Click

No right click