Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

(…) „Osiecka po męsku” to – jak sam tytuł wskazuje – dzieło odległe od szkolnej poprawności, bliższe awanturniczemu duchowi wrocławskiego święta tukanów. Muzycznie nowoczesne i przebojowe, a lirycznie – dokładnie takie, jak trzeba, by wzruszać, śmieszyć i rozbrajać świat ironią.
Trzy lata temu Marcin Januszkiewicz wygrał konkurs Przegląd Piosenki Aktorskiej (śpiewając „Pieśń Legionów Polskich” oraz piosenkę okołowojenną „Nim wstanie dzień” Krzysztofa Komedy ze słowami Agnieszki Osieckiej). A że twórczość największej poetki piosenki noszonej przez polską ziemię była mu bliska od zawsze, bo to z jej słowami na ustach szedł jako student warszawskiej Akademii Teatralnej od sukcesu do sukcesu, jej właśnie poświęcił swój debiutancki album.
Koncertowa płyta „Osiecka po męsku” wypełniona jest odważnymi, choć dalekimi od estetyki szoku, wersjami wielkich przebojów („Nim wstanie dzień”, „Kołysanka dla okruszka”, „A ja wolę moją mamę”, „Deszcze niespokojne”, „Wariatka tańczy”, „Niech żyje bal”) i piosenek mało znanych („Części zamienne”, „Cyrk nocą”, „Na kulawej naszej barce”, „Od nocy do nocy”, „Diabły w deszczu”).
Januszkiewicz jest aktorem, więc rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”. Nie ulega jednak terrorowi interpretacji, bo wie, że czasem tekst piosenki służy do zabawy; jest też muzykiem, więc swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami, nagina „nieśmiertelne” frazy, używa głosu jak instrumentu, korzystając z dyskretnego, elektronicznego akompaniamentu kolegów z zespołu.
„Osiecka po męsku” to – jak sam tytuł wskazuje – dzieło odległe od szkolnej poprawności, bliższe awanturniczemu duchowi wrocławskiego święta tukanów. Muzycznie nowoczesne i przebojowe, a lirycznie – dokładnie takie, jak trzeba, by wzruszać, śmieszyć i rozbrajać świat ironią.
 /materiał PPA, Wrocław 2018/
RECENZJE
To jak ten skromny , niepozorny chłopak ( ...) śpiewa , jak interpretuje - zabiło mnie ... Znacie go ? Jeśli nie - to posłuchajcie ... Dla takich talentów chcę rozwijać swoją fundacje, swój teatr , żeby móc być dla nich, choć na chwilę - artystyczną/ zawodową przystanią … / Kami Maćkowiak, aktor; Prezes Fundacji Kamila Maćkowiaka/
W interpretacji Marcina Januszkiewicza te utwory (przyp. Agnieszki Osieckiej) zyskują nowy wyraz i brzmienie, w czym pomaga artyście jego charakterystyczny głos, momentami przywodzący na myśl… Janis Joplin, a także nowatorskie aranżacje (...) /Krzysztof Krzak/ http://pl.blastingnews.com/kultura
Marcin Januszkiewicz (...) swój pierwszy album wypełnił utworami z tekstami Agnieszki Osieckiej. Grzebie w nich: "Niech żyje bal" przyspiesza i miesza z beatboxem, "A ja wolę moją mamę" ubiera w reggae, "Kołysankę dla okruszka" , "Cyrk nocą" i "Części zamienne" podbija elektroniką. Jego "Wariatka tańczy" jest delikatna, "Deszcze niespokojne" to mroczna ballada idąca w funky. Jest w tym wszystkim doby smak i szacunek dla kanonu. Zmierzyć się z tym materiałem, nadając mu własny charakter, a jednocześnie zachowując to, co ważne, to wielka sztuka. Wielu na tym poległo. Ale nie Januszkiewicz, który nagrał dobrą, koncertową płytę. /Rafał Zieliński "Gazeta Wyborcza"/
(...) Marcin Januszkiewicz wraz z zespołem stworzyli doskonałą drużynę Osieckiej. Celnym napastnikiem był Januszkiewicz, na skrzydłach wspierali go Jacek Kita: instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała: skrzypce elektryczne, Bartek Alber Serafinowicz: gitara, Piotr Domagalski: gitara basowa. Scenografia nie pozostawiała wątpliwości, że najważniejszą osobą jest tutaj Osiecka. W tle pokoik z fotografiami, na skrzydłach sceny – plakaty z podobizną Agnieszki Osieckiej z męskim wąsem puszczały oko do publiczności. Rozpoczęło się przebojowo, z czasem będzie coraz smutniej, tak jak w życiu, komentowała drużyna Osieckiej. / Małgorzata Matuszewska/
Jest w tym chłopaku, mężczyźnie jakaś wielki talent ale mądrość, dzięki której doskonale wie, jak wyśpiewać te wszystkie ważne piosenki Osieckiej. Nie mam cienia wątpliwości, że on wie, rozumie o czym to jest. Bo kwintesencją jest nie by popisać się, że się umie wydobyć kilka dźwięków wysokich i kilka niskich, tylko żeby wiedzieć, po co się to robi. On wie. Piękny , genialny recital (...)Tuż przed koncertem, kiedy Marcin Januszkiewicz udzielał wywiadu festiwalowej telewizji, na podwórko Capitolu weszła Kinga Preis. Zbliżyła się do niego i bardzo głośno do kamery powiedziała wskazując na artystę: To jest wielka gwiazda proszę państwa, wielka gwiazda. / Sabina Misakiewicz/

 

 

MARCIN JANUSZKIEWICZ -aktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2010 r. Karierę rozpoczął na deskach Teatru Collegium Nobilium. W latach 2010 – 2012 związany był ze stołecznym Teatrem Współczesnym, gdzie wystąpił min. w: „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Agnieszki Glińskiej i „Hamlet” w reż. Macieja Englerta. Do 2016 występował na scenie Teatru Studio w takich przedstawieniach jak: „Anna Karenina”, „Wiśniowy sad”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Wichrowe wzgórza” (za rolę Edgara Lintona otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych). W 2017 roku zagrał w jednym z najlepszych spektakli sezonu - „Dziecię Starego Miasta” w reż. Cezarego Studniaka w Teatrze WARSawy.

Oprócz kariery teatralnej komponuje i pisze teksty piosenek. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym skomponował muzykę i napisał teksty piosenek do autorskiego musicalu Liżę Twoje Serce w reż. Agnieszki Glińskiej.
Od 2015 roku współpracuje z Piotrem Rubikiem. Bierze udział w koncercie "Pieśń szczęścia" oraz "Oratorium prześladowanych za wiarę".
W październiku 2017 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany "Osiecka po męsku".

Cena biletu: 25,- zł w przedsprzedaży i 30,- zł w dniu koncertu
Rezerwacja i sprzedaż biletów
Kasa OKO ul. Grójecka 75, (22) 822 48 70,

sala koncertowa Ośrodka Kultury Ochoty ul. Grójecka 75

facebook

X

Right Click

No right click