Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

UWAGA - ze względu na żałobę narodową koncert przeniesiony na 24.01 Koncert kolęd będzie doskonałym pretekstem do wspólnego przywitania roku w kulturalnym stylu.

 

Dyrygent: Jacek Boniecki
Przygotowanie chóru: Mirosław Ziomek

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Styl "mazowszański" to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.
Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.
Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od 70 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.
Zespół to muzyczne marzenie Tadeusza Sygietyńskiego (kompozytora i aranżera), które spełniło się dzięki artystycznej wizji Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (aktorki filmowej i kabaretowej).
„Mazowsze” to 140 artystów (soliści, chór, balet i orkiestra), 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. Zespół przemierzył ponad 2 300 000 km. Ponad 200 razy wyjeżdżał za granicę, do 50 krajów na 6 kontynentach.
Tym razem soliści, chór i orkiestra wystąpią w Kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba w Warszawie w Warszawie z koncertem kolęd i pastorałek.
Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych. Do wspólnego śpiewania „Mazowsze” zaprasza kilka pokoleń, zaczynając od najmłodszych widzów. Tak, jak to jest przyjęte w tradycji chodzenia od domu do domu z kolędą, w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, „Mazowsze” wyrusza z koncertami kolędowymi po kraju.
Polska słynie z bogatego repertuaru kolęd. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu są bardzo różne: smutne i wesołe; skoczne i nastrojowe; patetyczne i żartobliwe. Z większości emanuje radość, ale i zaduma. W wielu z nich odnajdujemy rytmy polskich tańców - oberka, mazura, poloneza. Są piękne i łatwe do śpiewania. Kolędy w wykonaniu „Mazowsza” od lat towarzyszą wigiliom w polskich domach. Są charakterystyczne. Mają swój rozpoznawalny styl
i tradycyjną interpretację, dzięki którym wciąż zyskują uznanie nie tylko w Polsce.

Wstęp wolny. Zapraszamy

Miejsce Parafia Św. Jakuba Apostoła w Warszawie, ul. Grójecka 38 ( Pl. Narutowicza)

facebook

X

Right Click

No right click