Pobierz program w PDF: 

Pobierz repertuar PL lang en

mam oko na kulturę 1

menu

Odpust Zupełny - zespół muzyki dawnej inaczej ... Zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy

i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych. A wszystko to dostosowane do gustów wymagającej publiczności odpustowej.

 

Odpust Zupełny tworzą muzycy związani z Orkiestrą św. Mikołaja. Sami o sobie mówią: "W odróżnieniu od innych zespołów muzyki dawnej nie dążymy do rekonstrukcji tej muzyki. Staramy się zachować jej ducha, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zazwyczaj zaczynamy od źródła, a później każdy z nas wnosi do utworu coś od siebie. Zdarza się w muzyce np. współczesnej, że kompozytor czasami podaje tylko tonację czy zarys utworu, a resztę muzyk musi wymyślić sam. My pracujemy podobnie. Ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni".

Grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX na VI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „NOWA TRADYCJA” w Warszawie. Ma też na swoim koncie album "Renesans Średniowiecza” nagrany studiu im. Agnieszki Osieckiej III Pr. Polskiego Radia.

Po koncercie moderowane spotkanie z zespołem poprowadzi dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński.

Bilety: w przedsprzedaży 20 zł / w dniu koncertu 25 zł

sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21

facebook

X

Right Click

No right click