Niezależne kino lat 90tych. Kobas Laksa. – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
film

Niezależne kino lat 90tych. Kobas Laksa.

DKF Faktor Berliński

DKF Faktor Berliński zaprasza na spotkanie z niezależnym kinem lat 90tych. Bohaterem spotkania będzie Kobas Laksa, twórca takich filmów między innymi jak „Sceny zużycia” (1997) i „Pojechałem z mamą na pielgrzymkę” (2000), z którymi to produkcjami publiczność będzie miała okazję się zapoznać.

Kobas Laksa to pochodzący z Białegostoku a od dawna zamieszkujący stolicę artysta sztuk wizualnych, animator, reżyser, fotograf, scenograf, twórca teledysków i autorskiej techniki wielkoformatowych fotomontaży miejskich. Współautor projektu „Hotel Polonia”, za który pawilon polski otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa w Wenecji. Ale za nim do tego doszło, było kino i film, a właściwie tania kamera, zapał i chęć do działania. Tak powstawały pierwsze produkcje Kobasa, które w wielu środowiskach do dziś uchodzą za kultowe. Eksperymentowanie, wykorzystywanie klisz gatunkowych, przy jednoczesnym osadzeniu akcji w przestrzeni miejskiej produkcje te stanowiły niezwykły zapis rzeczywistości tamtych lat.Za film „Sceny z użycia” (1997) twórca otrzymał Grand Prix na festiwalu OFF Cinema w Poznaniu

w 2001 roku. Wyraźna fascynacja rejestrowaniem rzeczywistości sprawiła, że reżyser w filmie „Pojechałem z mamą na pielgrzymkę” (2000) sięgnął po kamerę by uwiecznić i udokumentować portret własnej matki, organizatorki pielgrzymek do miejsc kultu.

  • ikona kalendarza
  • 23.02 | 19:00

  • Kontakt:
    tel. 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Wstęp wolny
Document