Wędrowiec – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
koncert

Wędrowiec

Wielogłosy

Muzyka autorska Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w tradycyjnej muzyce obrzędowej Polski centralnej (głównie Mazowsza i Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych.

Jako, że jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę współczesną (zwłaszcza „minimal music”), doświadczenia teatralne oraz spotkania z muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia. Swoim sposobem prezentacji grupa Wędrowiec także nawiązuje do dawnych obrzędów, nie dosłownie, jak to bywa w przypadku grup folklorystycznych, lecz poprzez formę, która bywa bardziej improwizowanym spektaklem dźwiękowym niż koncertem.

 

Grupa Wędrowiec w składzie:
Agata Harz / głos, przedmioty, małe basy
Emilia Herda / głos, przedmioty, piła, bębenek obręczowy
Piotr Herda / skrzypce, altówka, przedmioty
Remek Hanaj / skrzypce, lira korbowa, przedmioty, taśmy, wierszyki

Ideą cyklu „Wielogłosy” jest prezentacja projektów, w których kluczową rolę odgrywa głos. Na deski OKO zapraszamy zespoły odwołujące się do różnych tradycji muzycznych naszego kraju: polskiej, żydowskiej, staroruskiej, ukraińskiej, litewskiej, serbskiej czy jugosłowiańskiej. Sięgamy do muzycznych źródeł – wiejskich, cerkiewnych i renesansowych. W ramach cyklu będzie można usłyszeć zarówno koncerty premierowe, jak i te, które miały już okazję zaistnieć, lecz niełatwo usłyszeć je dziś w Warszawie. Kuratorką cyklu jest Maniucha Bikont.

  • ikona kalendarza
  • 10.12 | 18:00

  • Kontakt:
    tel: 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Kup bilet
Document