JABŁKA OD EWY – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
koncert

JABŁKA OD EWY

koncert z tekstami Ewy Karbowskiej

Z wielką radością zapraszamy na premierę najnowszej płyty Ewy Karbowskiej, artystki, która od lat zaskakuje oryginalnym podejściem do muzyki i tekstów.

Jej najnowszy projekt to wyjątkowa podróż w głąb relacji międzyludzkich widzianych z męskiej perspektywy, co stanowi ciekawy kontrast wobec jej poprzedniego albumu „Wirowanie”, który skupiał się na kobiecym spojrzeniu na świat.

Ewa Karbowska, pomimo że jest agnostyczką, subtelnie nawiązuje do wątków biblijnych, bawiąc się konwencjami i odwracając tradycyjne role. Jak sama mówi, jej imię, Ewa, nie jest tu przypadkowe, ale pełne symboliki, szczególnie w kontekście odwrócenia ról kuszącej i kuszonej.

Pomysł na płytę zrodził się z potrzeby zmierzenia się z męskim oglądem świata, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wieloletnie przyjaźnie z mężczyznami. Tym razem artystka postanowiła oddać głos swoim utalentowanym przyjaciołom, zapraszając do współpracy wyjątkowych muzyków. Na albumie usłyszymy kompozycje Piotra Golli, Roberta Kuśmierskiego, Marka Majewskiego, Antoniego Murackiego, Szymona Wiechetka i Przemysława Wróblewskiego – artystów, którzy współtworzyli ten unikalny projekt, dzieląc się swoim talentem i męską wrażliwością.

Czy udało się uchwycić męską perspektywę? Ocenicie Państwo sami. Jedno jest pewne – to niezwykła muzyczna przygoda, której nie można przegapić.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania nowego albumu!

Ewa Karbowska – rocznik 1960. Urodzona pod, podobno, wyjątkowo kreatywnym i rozfantazjowanym znakiem BLIŹNIĄT. Germanistka, dziennikarka, poetką, tłumaczka, autorka tekstów piosenek. Napisała blisko tysiąca tekstów publicystycznych i niezliczoną ilość wierszy. W dorobku translatorskim ma tłumaczenia tekstów m.in. bardów: Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma i Franka Viehwega. Spolszczyła też, za pośrednictwem rosyjskich przekładów dokonanych przez samego autora, wiersze współczesnego, nieżyjącego już gruzińskiego poety – Michaila Kvlividze. Na stałe współpracująca z Niezależnym Magazynem Publicystów KONTRATEKSTY, gdzie zajmowała się przede wszystkim publicystyką społeczno-polityczną, pisaniem małych form literackich oraz komentarzy do wydarzeń bieżących, w tym także w formie wierszowanej (na przełomie roku 2014 i 2015 Kontrateksty przestały być magazynem samodzielnym i stały się częścią składową portalu dziennikarskiego Studio Opinii www.studioopinii.pl). Z języka polskiego na rosyjski przetłumaczyła kilka autorskich pieśni Antoniego Murackiego, a z czeskiego na rosyjski kilka ballad Jaromira Nohavicy.

Szymon Wiechetek – kontrabasista, kompozytor, aranżer, juror, Laureat konkursów krajowych. Grał na scenach w całej Polsce i Europie

Przemysław Wróblewski -rocznik 1970, urodzony, wzrosły i zamieszkały w Krakowie. Absolwent Turystyki na krakowskiej AWF. Autor lirycznych tekstów oraz wykonawca piosenek autorskich z akompaniamentem gitary. Finalista i laureat festiwali związanych z piosenką autorską/ poetycką. Autor tomiku poetyckiego pt “Wierszopiosenki” wydanego 2015 r. nakładem wydawnictwa “Miniatura”. Autor tekstów do albumu “Stan Nieważności” z muzyką i wykonaniem Szymona Podwina. Laureat nagrody ZAKR “Kryształowy Kamerton”.Z pasji ambitny sportowiec; piłkarz, narciarz, żeglarz; wielki miłośnik roweru i Mazur…

Marek Majewski – autor, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów. W latach 70. i 80. XX w. wraz z Ewą Gaworską współtworzył zespół z kręgu piosenki studenckiej „Zegar z kukułką”, reaktywowany w roku 2012 w ramach festiwalu OPPA. Między 1989 a 2005 r. wraz z Marcinem Wolskim współtworzyli wszystkie telewizyjne i radiowe polityczne szopki noworoczne. W 2005 na Gdańskim VI Festiwalu Dobrego Humoru wspólnie z Wolskim otrzymali nagrodę za najdowcipniejszy program rozrywkowy – polityczna szopka noworoczna pod tytułem „Teraz wyspa”. Organizator cyklu koncertów „Marek Majewski i Przyjaciele” rozpowszechniającego i promującego twórczość artystów sceny polskiej.

Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk. Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych („Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki. Antoni Muracki to liryk, śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji. Producent i wydawca wszystkich swoich płyt, jak również autor i wydawca płyt innych artystów, m. in.: Waldemara Chylińskiego, Dominiki Świątek, Ewy Gaworskiej i Sławomira Zygmunta.

Piotr Golla – kompozytor, aranżer, akompaniator. Znakomity pianista. Napisał muzykę dla Zespołu Teatru Eksperymentalnego do przedstawień „Ósmy Krąg”, „Odłamki Światła”, „Ty, który we mnie” reżyserowanych przez Ryszarda Szarana. Współpracował z Teatrem Nowym w Warszawie, skomponował muzykę do spektakli, „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy i „Pożarcie Królewny Bluetki” Macieja Wojtyszki w reżyserii Krzysztofa Kołbasiuka. Akompaniując aktorom, występował w Teatrze Nowym, Teatrze Rampa, Teatrze Staromiejskim, Teatrze Polonia – Krystyny Jandy i Och-Teatrze oraz w Teatrze Capitol. Współpracuje ze Sceną Inicjatyw Artystycznych Oddziału Warszawskiego ZASP przy spektaklach „Jeśli zapomnę o nich”, „Konik Garbusek” oraz „Kantata na cztery skrzydła” w Teatrze Kamienica. Stworzył muzykę do monodramu „Lifting” Jolanty Żółkowskiej. Niebawem ukaże się autorska płyta z kompozycjami Piotra Golli do wierszy Antoniego Murackiego.

Robert Kuśmierski – wirtuoz akordeonu, kompozytor, wykładowca, uczestnik niezliczonych projektów muzycznych, na stałe w zespole Jaromira Nohavicy

 

  • ikona kalendarza
  • 4.10 | 18:00

  • Kontakt:
    tel. 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Kup bilet
Document