Kem Szkoła + SQUIR – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
warsztaty

Kem Szkoła + SQUIR

Jak queerować codzienność? | warsztaty performatywne z SQUIR

W jaki sposób praktyki choreograficzne umożliwiają spotkanie ze światem, a nie jedynie opowiadanie o nim? Kolektyw SQUIR zaprasza osoby zainteresowane praktykami cielesnymi i performowaniem (niezależnie od doświadczenia i stopnia sprawności) na trzydniowy queerowy warsztat — laboratorium.

Podczas procesu grupowego będziemy badać strategie choreograficzne i tworzyć praktyki ruchowe, które budują rzeczywistość (z) naszych pragnień. Będziemy eksperymentować z wychodzeniem poza antropocentryczne rozumienie świata, doświadczać współbycia, bliskości i kolektywności. Skupimy się na trzech perspektywach: choreograficznej, performatywnej i społeczno-politycznej. 

 

Dzień 1. Co wydarza się w czasie poza strukturą?

4.06. godz. 12:00-16:00

czas i przestrzeń, ciało, percepcja, uważność, granice siebie;

 

Dzień 2. Czym mogę się stać poprzez tę praktykę?

5.06. godz. 12:00-16:00

autofikcja, hybrydyczność, pragnienie, stawanie-się;

 

Dzień 3. Jak się przeplatają nasze cielesne krajobrazy scalają?

06.06. godz. 12:00-17:00

relacje, spotkania ludzko-nieludzkie, połączenia;

 

Zajęcia są spójnym cyklem, dlatego zachęcamy do uczestnictwa w całości., ażde spotkanie jednak stanowi zarazem osobną całostkę, zatem istnieje możliwość uczestniczenia tylko w wybranym warsztacie.

 

Na zajęcia polecamy wziąć:

– strój umożliwiający wygodny ruch,
– wodę do picia,
– przekąski,
– notes i długopis. 

 

SQUIR to grupa artystyczno-badawcza. Działa w obszarze choreografii, performansu i eksperymentalnej edukacji. Kolektyw ma charakter laboratoryjny i sytuuje się w szczelinie poszerzonej choreografii i działań wspólnototwórczych, aktywistycznych praktyk społecznych. Grupa SQUIR wyrosła ze społeczności Queerowej Akademii Ruchu oraz potrzeby kolektywnego działania, tworzenia więzi i ucieleśniania teorii queerowo–feministycznych. Realizowała performans „Pokaż jej prześwit” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz rezydencję w ramach programu „Wspólne pole” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-Jazdowski. 

Jej zainteresowania orbitują wokół ekologii środowisk (również pracy), podtrzymywania wspólnoty w czasach prekariatu i kryzysów, pracy z ciałem w oparciu o metodologię choreograficzną i somatykę. Obecnie grupa działa w składzie: Alicja Czyczel, Bartosz Jakubowski, Zojka Żu, Jagna Nawrocka, Alek (Aleksandra) Sarna, Magdalena Siemaszko, Ida Ślęzak, Paulina Woźniczka.

  • ikona kalendarza
  • 4-6.06

  • Kontakt:
    tel. 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Wstęp wolny!
Document
Ośrodek Kultury Ochoty OKO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.