Orkiestra Galicja – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
koncert

Orkiestra Galicja

Wielogłosy

Orkiestra Galicja to projekt poświęcony jest muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat.

Teren ten był domem wielu tradycji trwających w sąsiedztwie przez stulecia, co szczególnie słychać w muzyce. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie. Zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni obu tradycji. Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga. Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych. 

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Olena Yeremenko – skrzypce, śpiew
Magdalena Sobczak – cymbały huculskie
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban
Jakub Mielcarek – basetla, kontrabas
Justyna Piernik – śpiew
Gościnnie – Michał Żak – klarnet 

O płycie „Orkiestry Galicja”:

Debiutancka płyta „Orkiestry Galicja” to muzyczna podróż na południowe krańce współczesnej Polski, do wielokulturowej krainy historycznej Galicji.

Projekt tworzą doskonali muzycy, znani z wielu czołowych projektów muzycznych polskiej sceny tradycyjnej i folkowej, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy: Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Olena Yeremenko, Magdalena Sobczak, Michał Żak, Jakub Mielcarek i Justyna Piernik.

Orkiestra Galicja sięga po muzykę polskiego i ukraińskiego Podkarpacia, rozciągającego się pomiędzy Krakowem, a Lwowem, gra tańce i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Przykarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie.

Naszym źródłem są XIX wieczne zapisy Oskara Kolberga oraz archiwalne nagrania galicyjskich mistrzów muzyki tradycyjnej i połowy XX wieku takich jak: Kapela Sowów z Piątkowej, Henryk Kretowicz z Widełki ,a także nagrania galicyjskich emigrantów do USA: Pawlo Humeniuka czy Franka Dukli.

Zależało nam na uchwyceniu taneczności, a także swoistego brzmienia muzyki galicyjskiej, dlatego płytę nagraliśmy w składzie złożonym z dwójki skrzypiec, basetli i kontrabasu, barabanu, cymbałów i klarnetu. Na płycie znajdują się nasze ulubione taneczne nuty galicyjskie: krakowiaki i polki, kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki, sztajerki i wolne, melodie i pieśni weselne, melodie klezmerskie. Tradycyjne melodie nasycamy własnym brzmieniem, aranżując je czasem na swój, współczesny sposób, zachowując przy tym muzyczną różnorodność malowniczych krajobrazów i sięgających w dal panoram obecnych w muzyce Galicji.

Ideą cyklu „Wielogłosy” jest prezentacja projektów, w których kluczową rolę odgrywa głos. Na deski OKO zapraszamy zespoły odwołujące się do różnych tradycji muzycznych naszego kraju: polskiej, żydowskiej, staroruskiej, ukraińskiej, litewskiej, serbskiej czy jugosłowiańskiej. Sięgamy do muzycznych źródeł – wiejskich, cerkiewnych i renesansowych. W ramach cyklu będzie można usłyszeć zarówno koncerty premierowe, jak i te, które miały już okazję zaistnieć, lecz niełatwo usłyszeć je dziś w Warszawie. Kuratorką cyklu jest Maniucha Bikont

  • ikona kalendarza
  • 12.01 | 18:00

  • Kontakt:
    tel. 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Kup bilet
Document