Sklep przy głównej ulicy – Ośrodek Kultury Ochoty OKO
film

Sklep przy głównej ulicy

DKF Faktor Berliński

Już 26 kwietnia o godzinie 19:00 dkf Faktor Berliński wraz z Instytutem Słowackim oraz Czeskim Centrum serdecznie zapraszają na projekcję filmu „Sklep przy głównej ulicy” (1965) w reżyserii Jana Kadara i Edmara Klosa.

Spośród rozlicznych laurów i wyróżnień, wspomniany obraz został nagrodzony Oskarem dla

najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz zdobył nominacje do Złotej Palmy na festiwalu w

Cannes. Jan Kadar i Edmar Klos podjęli w swoich filmach – zarówno w tym, który widzowie dkf-u bedą mieli okazję zobaczyć, jak i chociażby w „Śmierć nazywa się Engelchen” problem wojny i związanych z nią postaw.

Bohater filmu – stolarz Anton Brtko jest człowiekiem niepozornym o niewielkich ambicjach. Nowe antysemickie prawo, które właśnie wchodzi w życie, ma szansę nieco odmienić sytuację materialną bohatera. Wykorzystując znajomości, Anton zostaje zarządcą sklepu „przy głównej ulicy”, wraz z nim „dostaje” jednak dodatkową osobę z którą musi sobie radzić – właścicielkę sklepu, podstarzała żydówka Rozálie Lautmanovą (w tej roli Ida Kamińska). Wkrótce doprowadzi to do tragicznych wyborów, których Anton będzie musiał dokonywać…

Ten film to wielowymiarowa, kameralna opowieść o bezradności, strachu, poczuciu winy, ale też o stosunku jednostki do zbiorowości i o moralnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  • ikona kalendarza
  • 26.04 | 19:00

  • Kontakt:
    tel. 22 822 48 70
    e-mail: oko@oko.com.pl

    Wstęp wolny!
Document